ÇUKUROVA'NIN EL SANATI OYALARI KİTAP OLDU ‘BONCUK BONCUK ÇUKUROVA’NIN TANITIMI YAPILDI

Adana Olgunlaşma Enstitüsü, Çukurova'nın geleneksel el işi ürünlerinden olan boncuk oyaları ‘Boncuk Boncuk Çukurova’ kitabı haline getirdi. Kitabın tanıtımı Belediye Başkanımız İsmail Tepebağlı, kıymetli eşleri Zübeyde Tepebağlı ve Adana kent protokolünün katıldığı bir törenle yapıldı.

Adana Olgunlaşma Enstitüsü'ndeki kadınların tam 3 yılda hazırladığı 'Boncuk Boncuk Çukurova' adlı kitap nihayet tamamlandı. Boncuk kullanılarak hazırlanan kitapta, Çukurova'ya özgü geleneksel el sanatı ürünleri, oya işlemeler ve süs eşyaları fotoğraf ve bilgileri yer alıyor. Türkçe ve İngilizce açıklamalar eşliğinde okuyucuya sunulan kitap 371 sayfadan oluşuyor.

'Boncuk Boncuk Çukurova' kitabının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tanıtımı yapıldı. Adana Olgunlaşma Enstitüsü bahçesinde yapılan törenin açılış konuşan okul müdürü Meral Altınkaya, oyaların Türk toplumunda çok büyük bir yere sahip olduğunu söyledi.

Altınkaya, “Türk toplumunda başlıklar kıyafetin vurucu kısmını oluşturur. Türklerin Anadolu’ya gelirken getirdikleri en çok kalıcı olan takı başlığa takılan tüyler ve sorguçlardır. Saray’dan halka kadar sevilerek kullanılmıştır. Oyalar eski zamanda sössüz bir mesaj aracıydı. Mutluysa yeşil, mutsuzsa sarı oyalı yazma bağlarmış. Çakır dikeni oyalı yazma bağladıysa kaynana bana diken gibi batma mesajı verirmiş. Bu yüzden oya kültürü bizim geçmişimizde çok önemlidir” dedi.

Kitabın oluşmasında finansal desteği sağlayan Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altınsu ise böyle eserlerin gelecek nesillere tanıtılması gerektiğini ifade etti. Altınsu, “Bizi biz yapan kültürlerimizi koruyabilmemiz gerektiğini düşünmekteyiz. Bunun için ‘Boncuk Boncuk Çukurova’ gibi çalışmalar yapılması gelecek kuşaklara tanıtılması önem arz etmektedir” diye konuştu.

Vali Mahmut Demirtaş ise, oya çeşitliğinin Çukurova Bölgesi’nde görülmesinin kültürel bir zenginlik olduğunu belirterek, “Günümüz dünyasında kadınlarımız çalışma hayatında ki yerini almışlardır. Hiçbir meslek grubunda kadın ve erkeklerin eşitsizliği kalmamıştır. Hükümetimiz tarafından kadınların çalışma hayatında ki engeller kaldırılmaktadır. Kadınların mutlu ve huzurlu olduğu toplumlarda geleceğe daha da güvenle bakıldığını unutmamalıyız. Göz alıcı bir çeşitliliğe sahip olan oyaların, Çukurova Bölgesi’nde görülmesi yöremizin kültürel bir etkinliğidir” ifadelerini kullandı.

                Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş'a Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Meral Altınkaya tarafından kitap hediye edildi.