18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ'NÜN 103. YIL DÖNÜMÜ

"18 Mart, Türk Milletinin bağımsızlığının elinden alınma girişimleri ve vatanın işgali karşısında gösterdiği yüksek direncin bir simgesidir. “Yok oldu” denilen bir milletin yeniden dirilişinin dünya tarihindeki eşsiz ifadesidir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” sözleri ile Türk milletinin yüksek vasıflarına vurgu yaparken Churchill’in “Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir” sözü ile imanın, milliyetçiliğin ve vatanseverliğin yüksek teknolojiye olan üstünlüğünü bu vesile ile dile getirmiştir. Bu sebeple 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü aynı zamanda ordu-milletin timsali olan Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Şehitlerimiz dün olduğu gibi bugünde ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunmasının garantisidir. Şehitlerimizin Türk milletinin bağımsızlığı için Mehmetçiğimizin değeri hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyük olan bir simgedir. Unutulmamalıdır ki, Çanakkale Zaferi, karadan, havadan ve denizden saldıran “yırtıcı, his yoksulu, sırtlan kümesi” Avrupalı düşman kuvvetleri karşısında, Türk milletinin dünyada eşi ve benzeri görülmeyen bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale’de hürriyetini, şerefini, namusunu, vatanını, devletini koruyan Türk Milletini o dönemin işgalcilerinin yapamadığını yapıp 36 etnik gruba bölen zihniyetin de asla başarıya ulaşamayacağını hatırlatarak Çanakkale Zaferi’nin 103. yılı dolayısıyla 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni kutluyor, şehit düşen kahraman vatan evlatlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz."

İsmail TEPEBAĞLI
Belediye Başkanı